Select Page
Drugi posvet o ZGos na Bledu.

Mar 30, 2025 | pomoc

Povzetek izkušenj iz centra SCI

V letu 2024 je Center za svetovanje in integracijo (SCI) obravnaval različne težave, s katerimi so se soočali otroci in mladostniki. Naša naloga je bila zagotoviti strokovno pomoč pri spoprijemanju z različnimi izzivi, ki so vplivali na njihovo duševno in telesno počutje, ter jim nuditi podporo za izboljšanje kakovosti življenja. Med glavnimi težavami, ki so jih iskali pomoč v našem centru, izstopajo naslednje kategorije: 

Učne težave Mnogi otroci in mladostniki so se soočali z učnimi težavami, ki so ovirale njihov napredek v šoli. Med najpogostejšimi težavami so bile bralne in pisne motnje, kot so disleksija, diskalkulija in disgrafija. Poleg tega so številni otroci imeli težave s koncentracijo, kratkoročnim spominom in organizacijo, kar je vplivalo na njihovo sposobnost učenja. Pomanjkanje motivacije, nezadostno razumevanje snovi in slab učni uspeh so pogosto spremljali te izzive. 

Čustvene težave Otroci in mladostniki so pogosto iskali pomoč zaradi nizke samopodobe, čustvenih stisk, tesnobe in depresije. Mnogi so se soočali z nihanjem razpoloženja in paničnimi napadi, nekateri pa so se morali spoprijemati tudi z žalovanjem zaradi izgube staršev. Strahovi, povezani z ocenjevanjem, fizičnimi napadi ali prihodnostjo, so pogosto dodatno oteževali njihovo vsakodnevno življenje. 

Vedenjske težave Vedenjske težave so se pogosto kazale v obliki izbruhov jeze, agresije in impulzivnosti. V nekaterih primerih so mladostniki kazali uporno vedenje in konflikte z avtoritetami, kar je včasih privedlo do nasilnega vedenja v družini ali šoli ter izpadov trme. 

Družinske težave Družinske težave so bile še ena pomembna tema, ki je vplivala na dobrobit otrok in mladostnikov. Ločitve staršev, nasilje v družini, pomanjkanje stika z enim od staršev ter zanemarjanje ali neprimerno ravnanje doma so bili pogosti razlogi za iskanje pomoči. 

Socialne težave Otroci in mladostniki so imeli tudi številne socialne težave, vključno s težavami pri socializaciji, zavračanjem vrstnikov ali šole ter izkušnjami z vrstniškim in spletnim nasiljem. Nekateri so se soočali z občutkom izolacije, medtem ko so drugi imeli težave pri vključevanju v šolsko okolje, bodisi zaradi posebnih potrebščin bodisi zaradi kulturnih ali jezikovnih ovir. 

Motnje pozornosti in razvojne motnje Motnje pozornosti in hiperaktivnosti (ADHD), avtizem ter Tourettov sindrom so bili pogosto omenjeni v primerih, ko so otroci potrebovali strokovno pomoč. Prav tako so se pojavljale razvojne motnje, povezane z govorom, jezikom in motoriko, ki so vplivale na otrokovo vsakodnevno delovanje. 

Psihosomatske težave Poleg duševnih težav so se nekateri otroci spopadali tudi s psihosomatskimi težavami, kot so bolečine v trebuhu, glavoboli in motnje spanja. Motnje hranjenja, kot sta prenajedanje ali zavračanje hrane, so prav tako pogosto spremljale njihove stiske. 

Samopoškodovanje in samomorilne misli Na žalost so nekateri mladostniki iskali pomoč zaradi samopoškodovanja ali misli o samomoru. Samopoškodovanje je pogosto predstavljalo način obvladovanja čustvene stiske in težav, s katerimi so se soočali v svojem življenju. 

Diagnostika in usmerjanje V našem centru smo izvajali različne oblike diagnostike in usmerjanja. Preverjanje pripravljenosti za šolo in kognitivnih sposobnosti sta pomagala prepoznati morebitne izzive in omogočiti pravočasno prilagoditev. Psihološka testiranja so bila izvedena tudi za pomoč pri prilagoditvah v šoli in pri zagotavljanju ustreznih podpornih ukrepov. 

Posebni primeri V našem centru smo obravnavali tudi posebne primere, kot so otroci s težjimi zdravstvenimi stanji, kot so nevrološke bolezni ali razdražljivo črevo, ter otroci, ki so preživeli hujše nasilje ali travmatične dogodke. Takšni primeri so zahtevali posebno pozornost in celovito podporo. 

Povzetek težav, s katerimi so se otroci in mladostniki soočali v letu 2024, kaže na širok spekter izzivov, s katerimi se vsakodnevno srečujejo. Naš center si še naprej prizadeva za zagotavljanje strokovne pomoči, ki otrokom in mladostnikom omogoča, da premagajo te ovire in se razvijajo v zdrave in srečne posameznike. 

Sorodni članki iz kategorije “pomoč”

Ostali članki iz kategorije “pomoč”

Psihološka podpora za študente na Primorskem

Psihološka podpora za študente na Primorskem

Dostopna in subvencionirana pomoč za študente Študentska organizacija Univerze na Primorskem (ŠOUP) je v letu 2023 zagotovila psihološko pomoč in podporo študentom ter tako prispevala k izboljšanju njihovega duševnega zdravja. ŠOUP subvencionira 20 € od redne tarife,...

Svetovalna podpora za otroke, mladostnike in starše

Svetovalna podpora za otroke, mladostnike in starše

V Svetovalnem centru Istre si prizadevamo za celostno obravnavo otrok, mladostnikov in staršev, ki se soočajo z različnimi izzivi.   Naročanje na obravnave v našem centru poteka preko e-naročanja, kar omogoča hitro in enostavno prijavo na storitve, katerih čakalna...

Skip to content